Jäsenkirje 22.12.2015

Hyvää joulunaikaa, Keski-Suomen piraatit!

Syksy on ollut vauhdikas ja ensi vuosi on vielä vauhdikkaampi. Valmistaudumme huhtikuussa 2017 järjestettäviin kuntavaaleihin. Tavoitteenamme on Jyväskylässä paikka kaupunginhallituksessa, eli vähintään kaksi kaupunginvaltuutettua. Eduskuntavaalien perusteella se on mahdollista: olisimme saaneet ainakin yhden valtuutetun Jyväskylän tuloksella.

Kuntavaalit ovat tärkeä virstanpylväs, jonka hyvällä tuloksella piraatteja nähdään ajan myötä myös korkeammissa tehtävissä, aina Arkadianmäellä asti. Kuntavaaliehdokkaaksi voi ilmoittautua jo nyt.

Menneitä ja tulevia tapahtumia ja aktivismia

Järjestimme yhdessä piraattipuolueen ja piraattinuorten kanssa Jyväskylässä piraattien ensimmäiset puoluepäivät 11.-13.12.2015. Puoluepäivät noteerattiin laajasti myös mediassa, esimerkiksi Keskisuomalainen julkaisi sivun levyisen jutun puolueesta.

Piirimme julkaisi joulukuun alussa jälleen uuden Keskari-lehden numeron. Lehden julkaisu jatkuu myös vuonna 2016.

Eduskuntavaalien jälkeen aloimme järjestää toimintaa lähes viikoittain. Alkuvuonna 2016:

  • tapaamme vapaamuotoisesti kahden viikon välein torstaisin kello 17 ravintola Sohwissa, ensimmäisen kerran 14.1.2016.
  • Lisäksi järjestämme muuta toimintaa ”väliviikoilla”. Nämä tapaamiset ovat enemmän toimintaan tarkoitettuja, ja ne tulevat sisältämään esimerkiksi kannattajakorttien keräämistä tai blogausten tai lehtiartikkelien työstämistä.

Tulevat tapahtumat löydät helpoiten puolueen kalenterista.

Piiriyhdistyksen syyskokous pidettiin 27.10.2015 ja yhdistyksen hallitus pysyi samana pienin tittelimuutoksin:

  • Miika Hämynen, puheenjohtaja
  • Eetu Rantakangas, varapuheenjohtaja
  • Matti Eskelinen, varapuheenjohtaja
  • Jouni Potila, rahastonhoitaja
  • Arto Lampila, piirisihteeri
  • Jonna Purojärvi, hallituksen jäsen

Syyskokouksessa hyväksyttiin myös yhdistyksen päivitetyt säännöt.

Uutena asiana piirillämme on nykyään myös pankkitili Holvi.com-palvelussa: DE23 5123 0800 6530 2262 52 / WIREDEMM.

Kannattajakorttikeräys jatkuu

Puolueen pitää kuitenkin saada kerättyä tarvittavat kannattajakortit, jotta pääsemme asettamaan ehdokkaita kuntavaaleihin. 3000 vaaditusta 5000 kortista on nyt kasassa. Keräysaikaa on jäljellä nelisen kuukautta, joten nyt on aika kerätä viimeisetkin kortit tuttavapiiristä.

Ohjeet löytyvät osoitteesta allekirjoita.fi, josta voit nyt myös tilata kortteja palautuskuorineen kotiovellesi!

Lahjoita puolueelle!

Piiriyhdistyksemme toimii, aivan kuten puoluekin, suurelta osin lahjoitusten voimin. Paras tilanne olisi, jos mahdollisimman moni lahjoittaisi puolueelle säännöllisesti. Puolueella on voimassa oleva rahankeräyslupa, joka löytyy lahjoitusohjeiden kanssa verkkosivuilta: piraattipuolue.fi/tue/lahjoitukset/

Mukavaa talvea, nähdään tapahtumissa!

Terveisin piiriyhdistyksen puheenjohtaja
Miika Hämynen

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

*